Współpraca z przedsiębiorcami, nie tylko płockimi, jest dla mnie i samorządu priorytetem. Skupiam się na działaniu, a nie na opowiadaniu o tym, ale teraz chcę się z Państwem podzielić kilkoma refleksjami na ten temat.

A sprowokowała mnie do tego wypowiedź, która padła na spotkaniu wydawców i osób zajmujących się reklamą z lokalnymi przedsiębiorcami, które zorganizowała Izba Gospodarcza Regionu Płockiego. Relację z niego zdała Gazeta.pl.

Usłyszeć tam można było taką opinię: „Miasto też powinno wspierać lokalny biznes. Inwestować w niego, tworzyć klimat i wspólną politykę biznesową. Z całym szacunkiem dla prezydenta, ale bez doświadczenia prowadzenia własnej działalności, mimo szczerych chęci, co on ma o tym wiedzieć. On potrzebuje grupy, która się na tym zna”.

Odnosząc się do tego ostatniego zdania potwierdzam, że taką grupę mam – swoich merytorycznie do tych zagadnień przygotowanych współpracowników w Urzędzie Miasta. Powołałem też do życia – właśnie jako ciało doradcze i formę dialogu między samorządem, a biznesem – Płocką Radę Gospodarczą. Przewodniczy jej Konrad Jaskóła – doskonały menedżer, wieloletni szef kombinatu, który wprowadzał go na giełdę.

Z kolei stwierdzenie, że miasto powinno wspierać lokalny biznes i inwestować w niego sugeruje, że samorząd tego nie robi. A to nieprawda. Wspieramy lokalnych przedsiębiorców i współpracujemy z każdym zewnętrznym inwestorem. Od 2014 roku zwalniamy przedsiębiorców od podatku od nieruchomości pod warunkiem wykonania przez nich nowej inwestycji i utworzenia nowych miejsc pracy. Zwolnienie jest do wysokości poważnej kwoty, bo 200 tys.euro.

We współpracy z Centrum Edukacji nasz Park Przemysłowo-Technologiczny opracował dla przedsiębiorców program szkoleń, warsztatów i spotkań doradczych pn. „Akademia Eksportera” dla przedsiębiorstw.

W ramach współpracy Urzędu Miasta z Agencją Rozwoju Mazowsza organizujemy spotkania informacyjne i warsztaty dla płockich przedsiębiorców prowadzących lub planujących prowadzenie działalności eksportowej. Spotkania organizowane są każdego roku, począwszy od 2013. Ostatnie warsztaty odbyły się pod nazwą „Tworzenie oferty eksportowej i jej skuteczna promocja”.

Nasz PPP-T organizuje „Open Day – Dzień Otwarty z funduszami UE” – wydarzenie, którego celem jest zapewnienie szerokiego dostępu do informacji wszystkim zainteresowanym możliwościami pozyskania środków finansowych dla przedsiębiorstw, jednostek naukowych, instytutów badawczych, konsorcjów projektowych.

Od kiku lat w Płocku były organizowane Światowe Tygodnie Przedsiębiorczości. Od ubiegłego roku Urząd Miasta stał się współorganizatorem tego przedsięwzięcia jako lokalny koordynator. I w ubiegłym roku odbyło się w ramach tego Tygodnia szereg imprez, seminariów i spotkań o tematyce współpracy międzysektorowej, badań i rozwoju oraz promocji innowacyjności i lokalnej przedsiębiorczości.

Wyjątkowym wydarzeniem było szkolenie dla płockich przedsiębiorców, które poprowadził amerykański major Rocco A. Spencer z zakresu przywództwa, motywacji i samodoskonalenia. Z jego usług, jako doradcy i trenera, korzystają największe polskie
i międzynarodowe przedsiębiorstwa, będące liderami w swoich branżach, jak np. Bank Zachodni WBK, McDonald’s Polska, PricewaterhouseCoopers, ING, Shell, T-Mobile, HDS, Fiat Bank, Ernst&Young, Grupa Raben, BRE Bank, Grupa Żywiec czy Boston Consulting Group.

Pod koniec ubiegłego roku odbyło się pierwsze spotkanie „Startup Płock”. Jest to nowy cykl wydarzeń dedykowanych startupom i instytucjom otoczenia biznesu, organizowany pod patronatem Fundacji Startup Poland, podczas którego uczestnicy poznają ciekawe historie startupów, nie tylko z Płocka, które odniosły sukces lub poniosły porażkę.

Zaczęliśmy konkurs Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości „STARTUP PL – Przedsiębiorczy Płock”, który ma na celu wypromować młode osoby z pomysłem na biznes. Pięciu najlepszych otrzyma na inwestycje kapitałowe w kwocie minimum 100 tys. zł na swój rozwój.

Włączyliśmy się, jako Urząd Miasta, w inicjatywę Płockamp – nieformalne, otwarte, interaktywne spotkania dla osób zainteresowanych rozwijaniem przedsiębiorczości. Celem tego wydarzenia jest integracja środowiska, wymiana doświadczeń i pomysłów oraz prelekcje doświadczonych przedsiębiorców i osób, które mogą być inspiracją dla innych. W luźnej atmosferze spotykają się nie tylko przedstawiciele startupów i dojrzałych firm, ale również reprezentanci otoczenia biznesu, freelancerzy, pracownicy działów PR i marketingu.

Orgnizujemy konkurs o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Płocka, który jest kontynuacją organizowanego od 2013 roku konkursu „Przedsiębiorca Społecznie Zaangażowany”. Konkurs został uzupełniony o dwie nowe kategorie „Pracodawca Roku” oraz „Kreator Roku”, aby zapewnić pełniejsze docenienie aktywności płockich i działających na terenie Płocka przedsiębiorców.

Realizujemy różne przedsięwzięcia, które także wspierają przemysł turystyczny i restauratorów, od takich dużych wydarzeń jak Audioriver po mniejsze, jak Dzień Kuchni Polskiej. Staramy się ożywić Tumską, organizując na deptaku różne imprezy. Jest to również wsparcie dla przedsiębiorców z tej ulicy.

Jesteśmy otwarci na biznesmenów spoza Płocka. W Wydziale Rozwoju i Polityki Gospodarczej Miasta do dyspozycji jest baza ofert inwestycyjnych. Czekamy już tylko na ostateczną decyzję Rady Ministrów w sprawie utworzenia w Płocku Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na koniec wspomnę jeszcze o jednym przedsięwzięciu. Raz w miesiącu organizujemy w Urzędzie Miasta tzw. spotkania branżowe. Zapraszamy na nie płocczan prowadzących różną działalność gospodarczą, by poznać ich problemy lub zapoznać z naszymi pomysłami na miasto. Różną cieszą się frekwencją, bywa, że cała sala sejmowa jest wypełniona. Na ostanie spotkanie zaprosiliśmy 100 przedsiębiorców z branży reklamowej.

Co jeszcze możemy zrobić? Pytam serio, ponieważ zainteresuje mnie każda propozycja, czy pomysł, który będzie wsparciem dla biznesmenów.