Już kiedyś posłużyłem się tym cytatem Władysława Bartoszewskiego. Powtórzę go z mocą – Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.
Zgodnie z oczekiwaniami wielu płocczan udało mi się dotychczas zrobić dużo. Z czystym sumieniem mogę to napisać. Właśnie zaczęliśmy korzystać z drugiego odcinka obwodnicy i czekamy na zakończenie formalności związanych z odbiorem trzeciego. Po ulicach miasta zaczęły jeździć nowe autobusy hybrydowe i rowery systemu Płockiego Roweru Miejskiego. Mamy nowe przedszkola, przyszkolne hale warsztatowe i sportowe, nowe parkingi (tylko w tym roku przybędzie nam blisko pół tysiąca miejsc parkingowych), kilometry dróg rowerowych i przebudowanych ulic.
Mamy nowe wiaty przystankowe (prawie wszystkie są wymienione), nowe ronda o dużej przepustowości, na nowo urządzone tereny zielone (jak pasaż Roguckiego), mamy „Mieszkania na start” i nową siedzibę Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, wprowadziliśmy darmową Komunikację Miejską dla dzieci i uczniów podstawówek i realizujemy dziesiątki projektów Budżetu Obywatelskiego Płocka. Uczciwie trzeba przyznać, że miasto się zmieniło.
Warto być uczciwym bo to oznacza perspektywę budowania uczciwego miasta.
Jestem prezydentem Płocka od ośmiu lat. Jestem również kandydatem na prezydenta na kolejną kadencję, dlatego jestem kandydatem łatwym do zweryfikowania. To zaleta. Wadą jest to, że kontrkandydaci mogą obiecać gruszki na wierzbie i nikt dziś tego nie zweryfikuje. Już pisałem o tym, że jedna z kontrkandydatek najzwyczajniej kłamie.
https://andrzejnowakowski.pl/wioletta-kulpa-wyborcze-klamstwo-plus/
Można wytykać mi niezrealizowane hasła, czy obietnice wyborcze. Na palcach jednej ręki można je policzyć, a każdy przypadek ma swoje racjonalne uzasadnienie.
Weźmy np. rozbudowę ul. Wyszogrodzkiej o nowe pasy. Nie została jeszcze rozbudowana, choć z naszej, miejskiej strony wszystkie formalności są załatwione. Zrobiliśmy koncepcję swojego odcinka ulicy i wynegocjowaliśmy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad porozumienie, które określiło zasady prowadzenia tej inwestycji. Ostatecznie to GDDKiA zmodernizuje większy odcinek drogi nr 62, która w Płocku biegnie po ul. Wyszogrodzkiej. Mamy podpisane porozumienie w tej sprawie, w przyszłym roku powinno być pozwolenie na budowę i w 2020 już realizacja. A więc, choć z opóźnieniem, to jednak uczciwie trzeba przyznać, że się do rozbudowy Wyszogrodzkiej zdecydowanie przybliżyliśmy.
Długo szukaliśmy lokalizacji dla Sali Koncertowej. Liczyłem na ulokowanie jej w budynku po Wojewódzkiej Komendzie Policji przy ul. 1 Maja. Ponieważ liczyłem też, że uda się tę nieruchomość korzystnie przejąć od wojewody. Ale warunki, jakie stawia Urząd Wojewódzki nie były dla miasta dobre. Dbajmy o własny majątek. Uczciwość wobec płocczan to nakazuje, a wojewoda może mieć narzędzia do rewitalizacji tego gmachu.
Wspominam ten budynek dawnej komendy, bo czytam w różnych materiałach wyborczych różne zarzuty.
Podam kilka przykładów, by pokazać jak można operować niepełną informacją:
Można kpić sobie z Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego mówiąc, że powstały tam małe firmy, a w dodatku przedsiębiorstwa, które już istniały na rynku i tylko do PPP-T się przeniosły. Owszem są takie, ale uczciwie można zauważyć, że to tylko niektóre firmy i np. taka spółka Neo-Tec działała kiedyś na Radziwiu, zatrudniając 8 osób w niewielkim pomieszczeniu, a dziś, po przeprowadzce do PPP-T, wybudowała nowoczesne zaplecze produkcyjno-magazynowe i zatrudnia 30 osób.
W PPP-T są grunty miejskie i orlenowskie. Uczciwie można zauważyć, że grunty miejskie są przeznaczone dla małych i średnich inwestorów, a orlenowskie – dla dużych. Nasze wypełniły się inwestorami, orlenowskie wciąż czekają na dużych przedsiębiorców.
Można budować zarzut, że spółki mają kredyty. Można też uczciwie zauważyć, że taki Rynex, właśnie korzystając z niskooprocentowanego kredytu, przebudował całkowicie dworzec autobusowo-kolejowy. Dworzec nie tylko zastąpił zdewastowaną ruderę, która straszyła, ale także się utrzymuje.
Można zauważyć, że obiecałem jakiś czas temu budowę mediateki i wytykać, że jej nie ma. Ale można też uczciwie zauważyć, że w trakcie przygotowań tej inwestycji zmieniała się perspektywa jej sfinansowania. I można też uczciwie zauważyć, że jest inwestycją przygotowaną, a nasza spółka Inwestycje Miejskie, która ma ją zrealizować, szuka już wykonawcy. Lada tydzień kamienica przy Kościuszki może być placem budowy.
Bądźmy uczciwi, uczciwie rozwijajmy miasto.
To dobre rozwiązanie: uczciwy Płock, uczciwy rozwój