Wysłałem list do Prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, aby pogratulować mu otrzymania prestiżowego tytułu i po raz kolejny zaprosić do współpracy z samorządem Płocka. Myślę, że treść listu powinna być znana nie tylko adresatowi, dlatego poniżej publikuję go do Państwa wiadomości…

Szanowny Panie Prezesie,

gratuluję otrzymania tytułu „Człowiek Roku” na tegorocznym, 30. Forum Ekonomicznym w Karpaczu – największej platformie wymiany doświadczeń gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyróżnienie szefa flagowej polskiej firmy, który swoją siedzibę ma w Płocku, to także prestiż dla naszego miasta. Jako prezydent Płocka oczekiwałbym, aby satysfakcja z obecności tak dużej firmy wynikała zarówno z uznania krajowych i międzynarodowych gremiów, jak też wymiernych działań na rzecz lokalnej społeczności.

Obszarów do wspólnych przedsięwzięć samorządu Płocka i koncernu jest wiele. Wielokrotnie już je Panu Prezesowi sygnalizowałem. Pozwolę sobie zatem przypomnieć najważniejsze. Do takich należy m.in. ochrona środowiska, w tym działania podejmowane na rzecz ograniczania negatywnego wpływu płockiego zakładu produkcyjnego PKN Orlen na jakość powietrza.

A to wiąże się z kolejnym zagadnieniem, czyli inicjatywami dotyczącymi profilaktyki zdrowotnej. Po raz kolejny zapraszam Pana do współpracy w  tym obszarze. Jedną z możliwych form współdziałania mogłoby być między innymi wsparcie prowadzonego przez miasto programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego oraz  wdrażanego programu profilaktyki układu oddechowego. Zależy mi także na uruchomieniu innych programów zdrowotnych adresowanych do mieszkańców. 

Samorząd Płocka podjął się realizacji strategicznej inwestycji sportowej – modernizacji stadionu im. Kazimierza Górskiego przy ul. Łukasiewicza. Nadal liczę na to, że władze PKN Orlen zdecydują się na wsparcie finansowe tego ogromnego – bo kosztującego 166,5 mln zł – zadania.

Komfort mieszkańców Płocka poprawiają także inwestycje w infrastrukturę drogową, rekreacyjną – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przed dwoma laty gruntownie przebudowaliśmy ul. Łukasiewicza, która łączy centrum miasta z zakładem produkcyjnym PKN. Renowacji wymaga jeszcze ostatni odcinek, leżący się w bezpośrednim sąsiedztwie kombinatu. Przebudowy wymaga też znajdująca się tu droga rowerowa. Jej modernizacja również jest przestrzenią do współpracy, zwłaszcza w kontekście zaangażowania się Orlenu w rozbudowę Systemu Płockiego Roweru Miejskiego.

Wspólnym przedsięwzięciem Miasta i PKN jest Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Z zainteresowaniem obserwuję, jak na jego terenie powstaje Centrum Badawczo-Rozwojowe. Mam nadzieję, że wkrótce zainicjuje ono swoją działalność i nawiąże współpracę z płockimi środowiskami akademickimi w ramach prowadzonych badań związanych z innowacjami oraz rozwojem przemysłu petrochemicznego i rafineryjnego.

I jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia – budowa spalarni odpadów komunalnych. Realizacja tej inwestycji umożliwiłaby znaczące obniżenie opłat ponoszonych przez mieszkańców za odbiór odpadów oraz miałaby pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego prowadząc do zmniejszenia ilości śmieci na składowiskach i efektywne oraz bezpieczne pozyskiwanie z nich energii na potrzeby m.in. gospodarstw domowych.

Wspólnych przestrzeni do działań jest o wiele więcej. Ponawiam zaproszenie do spotkania, na którym moglibyśmy nakreślić kierunki konstruktywnej współpracy.

Z wyrazami szacunku

Prezydent Miasta Płocka

Andrzej Nowakowski