Razem z wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim odebraliśmy w piątek zmodernizowane wały systemu ochrony przeciwpowodziowej w Borowiczkach. Zakończyliśmy w ten sposób kolejny etap podnoszenia poziomu bezpieczeństwa Płocka. Piszę akurat o tym aspekcie, bo często zapominamy o nim. Dziś jeszcze przypomina mi się dyskusja na temat budowy wiaduktu kolejowego w al. Piłsudskiego. Pamiętam, że wielu dyskutujących pomijało ten argument: bezpieczeństwo.

A przecież wiaduktem nie tylko zlikwidowaliśmy jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań, ale także zlikwidowaliśmy ryzyko postoju karetki pogotowia lub pojazdu ratunkowego straży pożarnej pod opuszczonymi szlabanami.

Jest wiele przedsięwzięć, które robimy w Płocku dla bezpieczeństwa mieszkańców. Nie wszędzie w kraju zobaczycie tyle doświetlonych i dwukolorowych przejść dla pieszych. Rozbudowujemy system monitoringu miejskiego, w ciągu ostatnich dwóch lat powiększył się o 1/3 do 1040 kamer.

Dzięki współpracy z wojewodą i Regionalnym Zarządem Dróg Wodnych zakończyliśmy pewien etap zabezpieczania Płocka przed skutkami wysokiej wody w Wiśle i powodzi. Dwa lata temu zbudowaliśmy (przy okazji remontu ul. Dobrzykowskiej) zaporę poprzeczną, która zabezpiecza Tokary i Pradolinę Wisły.

Pamiętacie jak w czasie ostatniej wielkiej powodzi cały Dobrzyków walczył z wodą i ludzie niszczyli wał przeciwpowodziowy, by ta wielka fala wróciła do Wisły. Gdyby tego nie zrobili woda zalałaby resztę miejscowości i ruszyła na lewobrzeżny Płock.

Dziś jesteśmy zabezpieczeni przed taką sytuacją: zapora poprzeczna na granicy miasta zatrzyma ewentualny napór wody z tamtej strony.

Zbudowaliśmy ul. Gmury. Wprawdzie teren ten i jego mieszkańcy wciąż mogą znaleźć się pod wodą, ale utwardzona ulica pozwoli wjechać na nią ciężkim samochodom, do których spokojnie mieszkańców i ich dobytek można ewakuować.

Przez cały sezon przyglądaliśmy się też pracy pogłębiarek, które walczyły z płyciznami rzeki w rejonie nowego mostu oraz Winiar.

Na koniec z zadowoleniem uczestniczyłem razem z wojewodą Jackiem Kozłowskim w uroczystości odebrania przez RZGW zmodernizowanych wałów przeciwpowodziowych w Borowiczkach. Zarówno tych zabezpieczających osiedle przed wylaniem Wisły, jak i tych otaczających Słupiankę i Rosicę. Dają one poczucie bezpieczeństwa blisko 500 osobom z pobliskich zabudowań.

Realizując takie projekty – przy współpracy z Wojewodą Mazowieckim konsekwentnie poprawiamy bezpieczeństwo naszych mieszkańców.